Jak dbać o swój sprzęt, aby serwis komputerów nie był Ci potrzebny?

Jak głosi stare porzekadło zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Rzecz ma się podobnie jeśli chodzi o różnego rodzaju sprzęt elektroniczny. Łatwiej i na pewno taniej jest dbać o niego w odpowiedni sposób przy codziennym użytkowaniu, niż w razie awarii narazić się na koszta związane z naprawą. Zasada ta szczególnie sprawdza się, gdy chodzi o komputery czy laptopy. Stosując się do kilku prostych zasad podczas ich codziennego użytkowania, możemy uchronić swój sprzęt przed licznymi awariami.

serwis komputerów

Po pierwsze nie pobieraj plików, co do których pochodzenia nie masz pewności oraz nie klikaj w podejrzane linki. Często serwis komputerów jest potrzebny, gdy nasz sprzęt uległ infekcji. Zazwyczaj komputery są bezpieczne. Jednak, gdy sami klikamy w dziwne linki lub pobieramy coś z niepewnego źródła, prosimy się o kłopoty. Złośliwe oprogramowanie, które w ten sposób może dostać się na nasz komputer powoduje szereg problemów. Wirusy komputerowe mogę uszkodzić pliki znajdujące się na dysku, korzystać ze skrzynki pocztowej i rozsyłać się dalej, zablokować nam nawet dostęp do komputera. Naprawa komputera w takim wypadku polega na przeskanowaniu jego plików, usunięciu zainfekowanych lub w przypadku znacznych szkód reinstalacja systemu oraz formatowanie dysku.

 

Po drugie dbaj o właściwą wentylację swojego komputera. Każdy sprzęt elektryczny nagrzewa się podczas pracy. Dlatego w komputerach zastosowano kilka rozwiązań, aby ograniczyć ten stan. Przede wszystkim są w nim wentylatory, które schładzają najważniejsze podzespoły. Dodatkowo stosuje się też pasty termoprzewodzące, które zwiększają powierzchnię przechodzenia ciepła i chłodzi podzespoły komputera. Jednak na nic zdadzą się nawet najlepsze systemy chłodzenia, gdy sami popełnimy kilka błędów. Przede wszystkim nie wolno nam niczym przesłaniać komputera. Obudowa z tyłu musi być odsłonięta, aby gorące powietrze miało gdzie się wydostawać. Poza tym warto dbać o czystość naszego sprzętu. W przypadku komputerów stacjonarnych od czasu do czasu można otworzyć obudowę i przyjrzeć się czy wentylatory nie są zbyt zakurzone. Do czyszczenia tego typu zabrudzeń najlepiej użyć sprężonego powietrza. Zakurzone podzespoły i elementy chłodzące sprawią, że temperatura pracującego sprzętu będzie wyższa. Gdy tak się dzieje nasz komputer będzie pracował głośniej i znacznie wolniej. Procesor oraz inne podzespoły w skrajnych przypadkach mogą nawet ulec uszkodzeniu przez zbyt wysoką temperaturę

 

Po trzecie jedzenie i napoje trzymaj z dala od komputera. Wiemy, że ciężko się trzymać tej zasady, ale to ważne. Żaden komputer nie lubi być oblewany kawą czy herbatą, a zwłaszcza słodkimi napojami. Wylanie na komputer jakiegoś napoju może trwale uszkodzić jego wnętrze i należy tego unikać. Nakruszenie na klawiaturę i dostanie się do środka komputera drobinek jedzenia może nie jest tak groźne, ale również może źle wpływać na komputer.

 

Na końcu coś odnośnie laptopów. Pamiętajcie o bezpiecznym transporcie. Może jest to coś oczywistego, jednak często zapominamy o tym, że komputery są pełne mikroczipów, które są niesamowicie wrażliwe na wstrząsy. Dlatego przy przewożeniu laptopów zawsze pamiętaj o odpowiednim futerale, który zabezpieczy go przed wstrząsami.

 

Wiele rzeczy może sprawić, że konieczna będzie naprawa komputera, jednak sporej części z nich można uniknąć. Gdy będziemy o tym pamiętać serwis komputerów nie będzie tak często potrzebna.